czwartek, 15 stycznia 2015

Wierna


Tytuł: "Wierna"

Autor: Veronica Roth

Seria: Niezgodna

Tom: III

Kategoria: Literatura młodzieżowa

Ilość stron: 351

Ocena: 3/10Informacja ukrywana przez tyle lat nareszcie została ujawniona. Teraz tysiące ludzi zna prawdę, która przez wiele pokoleń była ukrywana. Jednak niestety prowadzi to tylko do większego rozłamu. Niektórzy chcą pozostawić system frakcyjny, inni chcą zniszczyć frakcje i zataić istnienie innego świata poza ich miastem. Dlatego właśnie powstaje ugrupowanie, które zwie się Wiernymi. Pragną oni przywrócić frakcje i poznać świat za płotem. Po wielu kłótniach i planach siódemka osób z różnych frakcji udaje się za granice miasta. Co ich tam czeka? Czy cała prawda została ujawniona w nagraniu? O co toczy się wojna?

Dobre wspomnienia mam wyłącznie po "Niezgodnej". "Zbuntowana" nie podbiła mojego serca, jednakże bardzo dobrze mi się ją czytało. Nie wiedziałam, czego się spodziewać po "Wiernej". Czy znowu poczuję klimat tak dobrze utrzymywany w "Niezgodnej", a może pojawi się naiwność ze "Zbuntowanej"? Miałam wiele obaw co do zakończenia serii. Niestety okazały się one całkowicie uzasadnione.

Zacznę od tego, że zmienia się narracja. Teraz nie widzimy świata wyłącznie oczami Tris. Pojawia się też narracja z punktu widzenia Tobiasa. Pewnie wiele osób z tego się ucieszy, jednak mnie ten fakt przybił. Ta postać była zawsze dla mnie wyjątkowa i tajemnicza. Uwielbiałam ją obserwować z boku i razem z Tris próbować rozszyfrować. Teraz miałam szansę ujrzeć jego uczucia i sposób myślenie. Nie urzekł mnie on, wręcz zniechęcił. W dodatku przez całą książkę musiałam walczyć z myleniem postaci. Rozdziały są krótkie i zawsze opatrzone na początku opisem "Tris" lub "Tobias". Niestety to nie pomogło mi odróżnić, o kim teraz czytam. Czasami zdarzało się, że czytałam przemyślenia Tris, a tymczasem były to rozważania Tobiasa. Bardzo mnie to denerwowało. One były tak bardzo do siebie podobne. Gdyby może jeszcze była narracja trzecioosobowa, łatwiej byłoby mi się odnaleźć w zapiskach. Na tym polu bardzo się zawiodłam.

Kolejną rzeczą jest styl autorki. Dla mnie w tej książce okazał się masakryczny. Jeśli czytaliście poprzednie części, to wiecie, że styl i język są naprawdę proste. Tutaj to była mieszanina. Wszystkie odczucia, emocje były opisywane bardzo prosto i nawet przyjemnie. Jednak gdy wchodziły sprawy naukowe, nagle wszystko się gmatwało. Często musiałam wracać, żeby przeczytać jakiś akapit, ponieważ przyzwyczajona do łatwych i prostych sformułowań, dekoncentrowałam się, czytając skomplikowane tezy. W dodatku, gdy już zrozumiałam o co chodziło autorce w tym akapicie, miałam wrażenie, że to "masło maślane" albo jedno zdanie zapisane niepotrzebnie w dziesięciu. Wyjątkowo mnie to irytowało. Nienawidzę nagłych zmian w języku. Wyznaję zasadę, że powieść powinna być cała napisana lekko lub w całości językiem literackim i barwnym. A tutaj wystąpiła kompletna mieszanka.

Niestety nie wciągnęłam się też w fabułę. Czasami miałam ochotę odłożyć książkę i już nigdy po nią nie sięgać. Zajęło mi dużo czasu jej przeczytanie. Gdy ją nareszcie odłożyłam przeczytaną, poczułam ulgę. Bardzo nad tym ubolewam, bo w powieści było wiele wzruszających i przerażających chwil, a ja nie umiałam ich docenić. Bohaterowie ginęli, a ja przyjmowałam tą wiadomość, jakby to nic nie znaczyło, było całkowicie normalne. Jednak to mogę zrzucić na znajomość niektórych wydarzeń. Moje koleżanki zadbały o to, żebym przed przeczytaniem książki dobrze znała koniec.

Tak naprawdę jedyną pozytywną cechą, jaką umiem znaleźć, jest znaczenie tej książki. Pod wszystkimi wadami kryją się rzeczy, które często są niedostrzegane. Cała powieść sprawiła, że bardziej zaczęłam obserwować swoje społeczeństwo. Te wszystkie straszne wydarzenia, które zdarzyły się w tym miejscu, skłoniły mnie do refleksji. I to naprawdę doceniam.  

Cała seria "Niezgodnej" niestety nie podbiła mojego serca. Czytało się ją miło, jednak na wielu polach czułam się zawiedziona. Nie będę jej polecać, choć odradzać też nie. W ostatnim czasie do księgarni weszła książka "Cztery", która opowiada o życiu Tobiasa przed dołączeniem do Nieustraszoności. Większość z Was zna moje podejście do tego typu dodatków. Raczej uważam, że są one tworzone tylko w celach finansowych. Jednak mimo mojego zdania i raczej niechęci do tej nowej powieści, mam zamiar ją przeczytać. Jak pisałam wcześniej, Tobias od początku mnie fascynował. Wracając do "Wiernej", uważam, że jeśli czytaliście dwie pierwsze części powinniście dokończy tę trylogię. Może nie zachwyci ona Was, jednak da nowy wizerunek na wcześniejsze wydarzenia.

Książka przeczytana w ramach wyzwania:


17 komentarzy:

 1. Całkowicie się zgadzam z Tobą co do narracji - też mi się myliły. Były bardzo podobne do siebie i musiałam skakać na początek rozdziału i sprawdzać kogo dotyczy. Trzecia część niestety jest najsłabsza z całej trylogii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Również nie jestem fanką "Niezgodnej". W "Wiernej" podobnie jak tobie myliły mi się narracje i bywało, że myślałam, że czytam o Tris, a to był Tobias.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na mnie cały czas, spokojnie na półce, czeka pierwsza część serii. Coraz częściej dochodzą do mnie jednak głosy, że powieść ta jest niebyt ciekawa. Na pewno jednak sięgnę choć po "Niezgodną" abym sama mogła to ocenić ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W trakcie czytania całej serii byłam zachwycona, ale z perspektywy czasu naprawdę nie wydaje się ona już taka dobra. W "Wiernej" strasznie zdenerwowały mnie rozdziały z Tobiasem, bo on zawsze był tajemniczy i taki niedostępny, a tutaj mamy wszystkie jego uczucia jak na tacy. :/ Szkoda...

  OdpowiedzUsuń
 5. To co zrobiła autorka z tą trylogią w trzeciej części woła o pomstę do nieba. Nie mówię tylko o śmierci wiadomo kogo, ale ogólnie. Po prostu sknociła robotę. Z historii, która miała wiele argumentów za, zrobiła coś o czym pragnę zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mimo wszystko przeczytam, bo muszę skończyć trylogię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Aż tak wielkiej ochoty nie mam na przeczytanie tej części, zrobię to tylko gdy natrafi się dobra okazja. To wszystko wynika z powodu że pierwsza część dla mnie nie była rewelacyjna ale również za spoiler którego przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że gdy sięgnę po 3 tom, to się tak nie rozczaruję, dopiero mam za sobą pierwszy tom, więc zobaczymy jak to będzie

  OdpowiedzUsuń
 9. Łooł. Słyszało się już wiele o tej trylogii, ale czy przeczytam tego ja nie wiem, bo mam na razie mieszane uczucia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja dopiero zaklepałam sobie tom pierwszy - czekam na niego. Szkoda, że trójka wypada tak słabo :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dopiero mam w planach tę serię, ale przyznam, że nie oczekuję od niej wiele. Liczę po prostu na dobre, relaksujące czytadełka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam i również nie jestem nią zachwycona. Wg mnie autorka tym ostatnim tomem sknociła całą serię :/
  Pozdrawiam, Debby :)
  zapraszam na bloga http://myslamipisane.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Wierna też mnie zawiodła. Zdecydowanie najsłabsza z całej trylogii.

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja ciągle mam w planach tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 15. O tej serii słyszałam, ale jakoś nie mam ochoty się z nią zaznajomić. http://pizama-w-koty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Po Twojej recenzji cieszę się, że dałam sobie z serią spokój.

  OdpowiedzUsuń