sobota, 14 lutego 2015

Dla Ciebie Wszystko

''Dla Ciebie Wszystko''
Nicholas Sparks 

Dla Ciebie wszystko [Nicholas Sparks] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

''Dawson Cole i Amanda Collier. Chłopak z dołów społecznych, wychowany w rodzinie uchodzącej za najgorszą, najbardziej mściwą, najbardziej niebezpieczną w całym hrabstwie Pamlico: złodziei, dilerów narkotyków, sutenerów i pijaków ze skłonnościami do przemocy. I dziewczyna z przeciwnego bieguna społecznego, pragnąca zostać nauczycielką. Różnice pochodzenia, wychowanie, wreszcie nieprzychylni ludzie sprawiły, że tych dwoje nie mogło być razem, choć oboje bardzo tego pragnęli. Dawson, który w młodości niechcący zabił człowieka, nigdy się z tym nie pogodził. Żyje samotnie, pracując na platformach wiertniczych i pokutując za dawne winy. Amanda, mimo że wyszła za mąż i urodziła dzieci, czuje się nieszczęśliwa. Po latach dawni kochankowie spotykają się w rodzinnym miasteczku z okazji pogrzebu starego przyjaciela. Stłamszone przed laty uczucie powraca - ale czy uda im się odnaleźć szczęście na przekór całemu światu? Przeszłość i związane z nią konflikty odzywają się ze zdwojoną siłą...''

Dawson Cole to wrażliwy, samotny czterdziestolatek żyjący pod presją ubiegającego czasu. Tragedie z dzieciństwa odcisnęły na nim swe piętno, przez co mężczyzna stara unikać wszelkich publicznych miejsc, zdając się być niedostrzegalnym. Inteligenty, odważny, nieposkromiony żyje na krawędzi śmierci drążąc coraz to nowsze ścieżki smutku i cierpienia. 
Amanda Collier jest zamężną czterdziestolatką skupiającą całe swe życie w okół rodziny oraz szpitala, w którym udziela się charytatywnie. Uległa, kochana, odważna i powściągliwa czuje się zagubiona w świecie pełnym tragedii, śmierci oraz pożegnań. Popada w codzienną rutynę, gdy nagle w jej życiu pojawia się niespodziewany gość. 
Czy dwoje ludzi po wielu tragediach, przygodach, historiach, które stają się tajemnicą dla każdego z nich, mogą odnowić swój kontakt ? Czy dwadzieścia lat rozłąki jest w stanie przeciąć nieśmiertelną nić miłości ? 


''Miłość zawsze mówi więcej o tych, którzy ją odczuwają niż o tych, którzy są jej obiektem.''

Dla Ciebie Wszystko to książka opowiadająca o tak wielu przeciwnych sobie emocjach, tak wielu różnorodnych historii różnorodnych ludzi, tak wielu tragediach poruszających temat śmierci, który dla większości ludzi zdaje się być kwestią zakazaną. Wzruszająca, denerwująca, wywołująca nikły ślad uśmiechu i zarazem łez dostarcza nam wiele wartościowych, wręcz niezbędnych porad dotyczących samego życia. 


''(...) wspomnienia to dziwna rzecz. Czasami są całkiem realne, ale czasami stają się tym, czym chcemy, żeby były (...)''

Bohaterowie zostali zarysowani wręcz idealnie. Każdy z nich nosi z sobą element zaskoczenia, które podsyca 3-osobowa narracja ukazująca wiele sytuacji z punktu widzenia przeróżnych postaci. Może takowa narracja nie jest lada chrapką dla większości czytelników, ale w przeciwieństwie do innych powieści pozostaje pikantnym doprawieniem niebywałej historii. Tajemnice i wzruszające sytuacje są wręcz niezbędnym elementem życia bohaterów. 
Jeśli jednak chodzi o fabułę - pierwsza część zbyt się dłuży, nie pozwalając czytelnikowi na dobre wciągnąć się w wir cierpienia. Przyczyniają się do tego wspomnienia, dzięki którym możemy poznać bohaterów i odnaleźć w nich zmianę, jakie zachodziły w nich od lat młodzieńczych. Takowa wymiana napewno nie zrani książkocholików, a wręcz podsyci ich ciekawość. Nie mówiąc już o tragicznej końcówce, przez którą wylałam mnóstwo łez szczęścia, smutku i niewinności. 


''A prawda jest taka, że świat jest okrutny dla wszystkich z nas. Życie nigdy nie było i nie będzie łatwe. I gdybyś zdobyła się na szczerość wobec samej siebie, zrozumiałabyś, że nie jesteś wyłącznie ofiarą.''

Pan Nicholas stworzył niesamowitą historię, która w pewnym stopniu może spotkać każdego z nas. Powieść oczarowuje i nie pozostaje obojętna przez długi, długi okres czasu. Nie jestem ani trochę rozczarowana, choć faktycznie początek mógłby być bardziej ubarwiony, dopracowany. Nicholas Sparks wykonał niezły kawał roboty, zresztą jak zwykle, dostarczając nam wiele aspektów życia i śmierci.
Książkę zdecydowanie polecam fanom romansów, dramatów, czy obyczajówek, jednak myślę, iż większości czytelników przypadnie ona do gustu. A nawet jeśli nie, to trzeba przecież spotkać się kiedyś ze stylem władcy romansów prawda ? :) 

Moja ocena:
8.5/10

23 komentarze:

 1. A tej chyba jeszcze nie czytałam :) a Sparksa cenię

  OdpowiedzUsuń
 2. O książce dowiedziałam się za sprawą filmu i teraz czekam na okazję do zapoznania się z nią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją w biblioteczce i czeka na swoją kolej. ;) Dziękuję za tą recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam inne książki Sparksa i bardzo mi się spodobały więc z pewnością zapoznam się i z tą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda na to, że jest to rzecz godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie Sparksa sobie odpuszczam, nie przepadam za takimi historiami, a w dodatku zraziłam się do niego po Jesiennej miłości ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię Sparksa i planuję jakąś jego książkę niedlugo przeczytać, może to będzie ta. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja powinnam odpocząć od tego typu historii, ale dodaję do mojej listy ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Sparksa znam tylko "Pamiętnik" i chociaż podobała mi się ta książka, to po więcej jego dzieł nie sięgnęłam. Może kiedyś zmienię zdanie, ale na razie przytłaczają mnie tragedie, które w jego powieściach się pojawiają.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś czytałam Sparka, ale nie przypadł mi do gustu, więc na razie nie planuję sięgać po jego książki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam Sparksa, więc chętnie przeczytam. Nie powinnam się zawieść.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja już od dawna poluje na film :) Co do książki, to jeszcze się zastanowie :]

  OdpowiedzUsuń
 14. Na pewno kiedyś sięgnę po twórczość Sparksa :)

  OdpowiedzUsuń
 15. U mnie na blogu akurat dałam porównanie książki do filmu :) Film wygrywa zdecydowanie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Książkę czytałam i oglądałam film i muszę przyznać, że obie wersje zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Spłakałam się jak głupia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo podoba mi się ten tytuł. Dla niego przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Oglądałam film i bardzo mi się podobał, choć nie lubię takich zakończeń i Sparksa z takimi zakończeniami :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zawsze kiedy sięgam po Sparksa kręcę nosem, bo drażni mnie jego styl, ale trzeba przyznać, że ekranizacje ma bardzo udane ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Uwielbiam Sparks'a. Ten mężczyzna pisze lepiej o miłości niż niejedna kobieta :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie czytałam jeszcze żadnej książki autora, choć widziałam ekranizację książki "Pamiętnik" (bardzo mi się podoba)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam, sama pisałam recenzję tej książki u siebie na blogu i uważam, że tak - jest naprawdę wyjątkowa na swój sposób. Co do tego morza łez - i mnie samej to nie ominęło, bo czytając już końcowe rozdziały, właściwie tekst rozmazywał mi się przed oczami, z których płynęło coraz więcej łez wzruszenia...
  Poza tym Nicholas Sparks należy do moich ulubionych pisarzy jeśli chodzi o historie miłosne. ;)
  Pozdrawiam,
  A.

  OdpowiedzUsuń
 23. Oglądajcie cały film online bez limitów

  http://seansplayer.pl/dla-ciebie-wszystko-2014/

  OdpowiedzUsuń