piątek, 20 lutego 2015

Cztery

''Cztery.
Zanim Tobias Poznał Tris''
Veronica Roth 

Cztery [Veronica Roth] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
''Szesnastoletni Tobias, syn przywódcy Altruizmu, dokonał swojego wyboru. Stał się Nieustraszonym o imieniu Cztery, by zacząć wszystko od nowa. I nie pozwolić, by strach zmieniał go w tchórza.
Teraz musi dowieść, że zasłużył na swe miejsce wśród Nieustraszonych. Jego decyzje zaważą na losach innych nowicjuszy. A odsłonięte tajemnice zagrożą przyszłości – jego i całego społeczeństwa frakcyjnego.
Dwa lata później Cztery staje przed następnym trudnym wyborem. Wtedy spotyka Tris, która właśnie porzuciła Altruizm. Z nią droga do naprawienia ich świata może być łatwiejsza. Ale czy z nią Cztery może stać się znów Tobiasem?''

Tobias to tajemniczy, samotny osiemnastolatek posiadający wiele różnorodnego doświadczenia w życiu Altruistów, Nieustraszonych, czy ludzi Niezgodnych. Cichy, opanowany, chwilowo brutalny, choć spokojny brnie przez życie nie odwracając się za siebie. Gdy nagle nadchodzi Dzień Wyboru - dzień, w którym całe jego życie obróci się o 180 stopni. Z bezbronnego chłopca przemieni się w surowego mężczyznę wpierającego wszystkie zagubione dusze. Czy takowa zmiana prawidłowo wpłynie na psychikę Tobiasa ? Czy mężczyzna odnajdzie osobę, która zaakceptuje jego prawdziwe oblicze ? 
''Dobrze by było, gdyby poczucie winy przypominało nam, aby następnym razem bardziej się postarać.''
Cztery to początek popularnej serii Niezgodna, która podbiła serca milionów nastolatek. Niestety mojego uznania nie zdobyła. Całokształt wypadł dość słabo, dzięki niechlujności autorki, która totalnie zepsuła dwie ostatnie części. Mowa tu o Zbuntowanej oraz Wiernej, które pociągnęły serię niemal na samo dno. Gdyby jednak powieści utrzymałyby się na wysokim poziomie pierwszej części, jaką była Niezgodna zapewne cała trylogia zdobiłaby moją półeczkę w samym centrum. Niestety tak się nie stało, co jest wielkim marnotrawstwem. Gdyby autorka włożyłaby tu ciut więcej serca koniec stałby się wisienką na torcie. Całe szczęście, iż powstał Cztery - powieść ukazująca wydarzenia z punktu widzenia Tobiasa -, który rzuca nowe światło, spojrzenie z innej perspektywy na całokształt. 
''Myślałem, że jeśli wyjawię jedną tajemnicę, to z resztą pójdzie już bez problemu, ale okazuje się, że szczerość to nawyk, który wyrabia się z czasem a nie coś, co można uruchomić w dowolnej chwili.''
W książce odnajdziemy różnobarwne nowe, jak i znane już nam postacie z wcześniejszych tomów. Każda z nich będzie zarysowana wręcz doskonale niosąc z sobą kapkę tajemniczości i zarysowując fabułę na coraz to nowsze sposoby. Poznamy Amara - trenera Cztery, zagłębimy się w psychikę Zeekiego, Shauny, czy Erica. Każdego z nich ujrzymy w nowym świetle, z coraz to innej strony odkrywając ich ukryte wcielenia. Będziemy mięli szansę spojrzeć na wydarzenia przed i po pojawieniu się Tris, z perspektywy Tobiasa, którego odszyfrujemy choć w pewnym, lecz minimalnym stopniu. 
Cztery jest pozycją napisaną z sercem i rozumem, książką dorównującą poziomowi Niezgodnej, powieścią, która daje nadzieję takim czytelnikom jak ja, iż pani Veronica może nas pewnymi elementami jeszcze zaszokować. Nowelę polecam każdemu książkocholikowi, który miał szansę zapoznać się z serią, lub wręcz przeciwnie - dopiero zaczyna z nią swą wielką przygodę. :) 
Moja ocena:
6/10
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Amber. 

24 komentarze:

 1. Książka mi się nawet podobała, choć trylogia jest lepsza ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ten dodatek trochę zawiódł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, że "Niezgodna" jako film mi się podobała to jakoś po książki sięgnąć nie mogę. Pewnie kiedyś to zrobię, ale jeszcze nie teraz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najpierw zapoznam się z samą trylogią, a potem sięgnę po prequel :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede mną jeszcze 3 tom niezgodnej, nawet pomimo minusów Cztery sądzę, że jednak po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam tej serii, ogólnie wiem, że był pewnego rodzaju szał zarówno na czytanie "Niezgodnej" jak i film na jej podstawie (chociaż może pomyliłam filmy? Nie nadążam za kinem :D). To chyba nie dla mnie. Swoją drogą, dobra recenzja, przyjemnie się czytało. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie sięgnę. Czytałam Niezgodną, a raczej skakałam między akapitami, myślałam, że rzuce nią o ścianę. Po jakiś dodatek z pewnością gonić nie będę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam serię w swojej biblioteczce, ale chyba po nią nie sięgnę. "Cztery" miałam okazję kupić bardzo tanio, ale się nie zdecydowałam. Dziękuję za tą recenzję i pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam i raczej tego nie zmienię ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ha, a ja na początku tego tygodnia wybrałam się do biblioteki i cóż tam znalazłam ? Pierwsze trzy tomy, które oczywiście przygarnęłam ^^

  OdpowiedzUsuń
 11. Dopiero w planach mam sięgnięcie po "Niezgodną" :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dopiero planuję poznać tę serię. Nie bardzo jednak wiem, czego się spodziewać. Jedni zachwalają, inni narzekają :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Zawiodła mnie trochę ta książka. Była okay, ale jednak po takim długim czasie czekania od premiery 3 części (chodzi mi o amerykańską premierę) liczyłam na coś więcej :/

  Pozdrawiam,
  Alpaka

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawa recenzja :)
  To może być ciekawa lektura, zwłaszcza że czytałam "Niezgodną" i "Zbuntowaną"
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakoś nie mam na nią ochoty... I tak przede mną jeszcze "Wierna", o ile zmobilizuję się do sięgnięcia po nią.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnie „Niezgodna” niezbyt się podobała i już raczej nie będę sięgać po dodatek. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Może kiedyś, kiedy/jeśli w końcu przeczytam do końca serię Niezgodna, to dam również szansę tej pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie czytałam całej serii Niezgodnej,ani tym bardziej tej książki. Jedni ją polecają,inni nie,ale jakoś nie mam na nią ochoty,tak jak i na całą serię.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mnie kompletnie ta historia nie jest jeszcze znana, ale zachęcasz i myślę, że z tego powodu kiedyś uda mi się przeczytać, chociaż jedną część.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie czytałam 'Niezgodnej' więc raczej nie sięgnę. Może kiedyś zabiorę się za całą serię, ale póki co nie mam ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 21. Dawno czytałam ten dodatek i trochę się zawiodłam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Witaj :) Nominuję Cię do LBA. :3 Jeśli chcesz przyjąć nominację to zapraszam na mój blog http://marzenia-i-real.blogspot.com/ :) Zapraszam Cię bardzo serdecznie i pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie czytałam Niezgodnej, więc Cztery tez nie przeczytam, aczkolwiek, jak już nie raz mówiłam, nienawidzę wydawania takich dodatków do serii ^^ Uważam, że wszystko powinno być zawarte w spójnej całości. Ale to tylko moje zdanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Czytałam serię pani Ruth i szczerze powiedziawszy chyba jestem jedyną osobą na świecie, której jej książki nie 'porwały'. :(

  http://my-adventures-in-bookland.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń