niedziela, 11 maja 2014

Bardzo biała wrona

'' Bardzo biała wrona ''
Ewa Nowak


'' Natalia - miła, spokojna dziewczyna, poznaje Norberta – pozornie sympatycznego chłopaka z dobrej warszawskiej rodziny. Związek tej dwójki licealistów z każdym dniem staje się coraz bardziej mroczny, a Natalia przeżywa coś, czego żadna dziewczyna nigdy nie chciałaby doświadczyć. Skąd bierze się przemoc w związku? Jak to się dzieje, że zamiast wielkiej miłości przychodzi gorycz i rozczarowanie? Burzliwy związek Mileny i Witka, pary z powieści Krzywe 10, podsuwa czytelnikom inne pytanie: dlaczego niszczymy to, na czym nam najbardziej zależy? I czym właściwie jest niewierność? '' 

'' Bardzo biała wrona '' to książka opowiadająca o związku pewnej licealistki, Natalii oraz o 2 lata od niej starszego Norberta. Na początku bohaterka nie zwraca uwagi na takiego przeciętnego chłopca. Jednak gdy ten codziennie dostarcza jej samodzielnie robioną kanapkę i dotrzymuje jej towarzystwa w autobusie, Natalia powoli ulega jego urokowi. A im głębiej go poznaje, tym większe robi na niej wrażenie. Bogaty, uzdolniony, pochodzący z słynnej rodziny, do tego z wieloma przejściami. I jak tu takiego nie pokochać ? I tak pławią się w swym szczęściu ... do czasu. Przyjaciółki bohaterki zauważają w Norbercie coś nieodpowiedniego, a sposób w jaki traktuje swą dziewczynę jest karygodny. Czy Natalia odważy mu się postawić ? Czy jednak mu ulegnie ?

Książkę poleciła mi bibliotekarka z nadzieją, że odnajdę tam coś ciekawego. I tak się stało.

'' Bardzo biała wrona '' to fantastyczna książka ukazująca problemy z jakimi boryka się coraz więcej kobiet. To tutaj odnajdziemy odpowiedz jak naprawdę powinnyśmy się zachowywać wobec gnębiących nas osób. Wiele ludzi ma problemy psychiczne, z którymi nie mogą sobie poradzić. Dlatego postanawiają wyżyć się na bliskich. Najczęściej to paniczna zazdrość, kontrola, groźby, wyzwiska, a przy tym przemoc fizyczna jak i psychiczna. Myślę, że tak naprawdę żaden człowiek nie potrafiłby poradzić sobie z takimi problemami. Dlatego nie bójcie się, wyraźcie swą opinię. Poradźcie się bliskich, a jeśli to nie zadziała najlepiej porozmawiajcie z psychologiem lub przeczytajcie właśnie tą książkę.


Fantastyczna fabuła, wiele wątków, realistyczne postacie, a przede wszystkim doskonały przekaz, co chyba jest tu najważniejsze. Dzięki tej opowieści wiele z Was osób zmieni nastawienie do otaczającego nas świata. Więc jeśli jesteście tak samo traktowane jak Natalia to wiecie co macie zrobić.

Teraz wiele ludzi jest chorych psychicznie, dlatego wyzywają się na najbliższych im osobach. Grożą, kontrolują, wyzywają, a przy tym wyżywają się psychicznie jak i fizycznie. Nie pozwólmy się tak traktować. Zwłaszcza, że tak naprawdę każdy z nas jakoś minimalnie posmakował zachowania psychicznych znajomych czy patologicznych ojczymów, rodziców.

Od dzisiaj '' Bardzo biała wrona '' to jedna z moich ulubionych książek. Autorka zasługuje na wielki szacunek, bo nie każdy umie przedstawić to tak perfekcyjnie. Niedługo biorę się do czytania następnych części z tej serii. Gorąco polecam. :)

6 komentarzy:

 1. Interesująco ją przedstawiłaś. Ogromnie mnie zachęciłaś do jej przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niebywale zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki. Tym bardziej, że bohaterka to moja imienniczka i przeżywa takie sytuacje :) jak tylko będę mogła, to się za nią biorę!
  Pozdrawiam, Nari :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdy byłam mała czytałam tę książkę. Po przeczytaniu Twojej recenzji potwierdziło się, że byłam po prostu za mała na tę książkę. Pamjętam, że mi się nie podobała, ale ostatnio ukladając moje ksiąźki trafiłam na nią. Kilka lat temu nie rozumiałam jej. Była zwykłą plątaniną wydarzeń. Zastanawiam się, czy jeszcze raz jej nie przeczytać, tym bardziej, że Twoja recenzja mnie do tego zachęciła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że jest jakaś polska książka, którą można określić mianem naprawdę dobrej. Podobno w ogóle polscy pisarze bardzo się poprawili i piszą coraz to ciekawsze powieści : ) Bynajmniej tak gdzieś wyczytałam. Książka jest wręcz idealna dla mnie. Uwielbiam taką tematykę, problemy, analizy psychologiczne itp. Recenzja jest długa i przyznam, ze bardzo zachęciłaś mnie do jej przeczytania. Jutro idę do biblioteki, także na pewno o nią zapytam ; )
  PS Dam z siebie wszystko, żeby zaglądać tu częściej. Na ogół nie pozwala mi na to brak czasu, co zresztą widać po tym, że notki u mnie również zbyt często się nie ukazują, ale postaram się to zmienić. Obiecuję ; *

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa recenzja. Zwłaszcza, że to utwór polskiej autorki (wiele osób nie sięga po książki pisane przez Polaków, chyba przez założenie, że zagraniczne są lepsze).

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo białą wronę przeczytałam i mam podobną opinię - w sumie to do ogólnej twórczości pani Ewy Nowak. ;)

  OdpowiedzUsuń