niedziela, 5 stycznia 2020

Rok Leopolda Tyrmanda Alfabetem Tyrmanda – Wydawnictwo MG

15 stycznia do księgarń wejdzie książka Alfabet Tyrmandy


Leopold Tyrmand wrócił do powojennej Polski z własnej woli. Jednak szybko okazało się, że nowa rzeczywistość tłamsi go zarówno literacko jak i osobowościowo. W połowie lat 60. wyemigrował i osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie próbował stać się autorem anglojęzycznym.
Literacka aktywność Leopolda Tyrmanda zamyka się w czterech dekadach, a zawarte w niniejszym tomie wypowiedzi pisarza dokumentują niemal cały ten okres. Pochodzą one ze źródeł, wśród których są: wywiady prasowe, nieznane, niepublikowane dotąd notatniki czy też materiały służb PRL pozyskane z podsłuchu.

Tyrmandowi nieobce było hasłowe porządkowanie wypowiedzi. Dowodzi tego jego książka pt. Zapiski dyletanta. To właśnie ona stała się konstrukcyjnym wzorem niniejszego tomu, w którym znalazły się szczere, wręcz bezkompromisowe oceny znajomych, pisarzy czy ludzi władzy. Są tu również społeczno-polityczne diagnozy, migawki z peerelowskiej rzeczywistości i wrażenia z podróży po Europie czy USA. 
Podejmując lekturę Alfabetu Tyrmanda czytelnik wychodzi na spotkanie z pisarzem, którego w jakimś stopniu zna, ale także takim jego obliczem, którego zupełnie się nie spodziewa.

22 stycznia 2020 r o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich miłośników prozy tego pisarza na spotkanie z Dariuszem Pachockim w gościnnych salach Muzeum Literatury.

Zaciekawieni? :) 

4 komentarze:

 1. Nie jestem pewna, czy jest to książka dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie to nie jest książka w moim stylu.
  Buziaki.; ***

  P.

  https://zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń