niedziela, 5 kwietnia 2015

Akademia Dobra i Zła

''Akademia Dobra i Zła''
Soman Chainani
Jaguar

''Tego roku, najlepsze przyjaciółki Sophie i Agatha dowiedzą się dokąd trafiają po skończeniu trzynastu lat wszystkie zaginione dzieci. Do legendarnej Akademi Dobra i Zła, w której zwyczajni chłopcy i zwykłe dziewczynki są szkolone by zostać albo bajkowymi bohaterami, albo wielkimi złoczyńcami. Sophie, najładniejsza dziewczyna w całym Gavaldonie całe dotychczasowe życie marzyła żeby zostać już porwaną i trafić do zaczarowanego świata. Ze swoimi różowymi sukienkami, dobrymi stopniami i skłonnością do dobrych uczynków, wie, że ma szansę dostać się do szkoły Dobra i w efekcie zostać księżniczką z bajek. Z kolei Agatha gustująca w mrocznych strojach i czarnych kotach, pełna niechęci do wszystkich napotkanych na jej drodze istot, myśli, że trafi do szkoły Zła. Tymczasem staje się zupełnie inaczej...''

Baśnie sprawiają, że nasz umysł zaczyna dostrzegać pozytywne piękno w otaczającym nas świecie, a jednocześnie racjonalizuje dzienny posiłek składający się z dobra oraz zła. Sprawiają, iż wszystkie fantastyczne rzeczy dziejące się w naszej dziecięcej wyobraźni, odnajdują ujście w życiu rzeczywistym, bawiąc, czy zaskakując nas swą oczywistością. Baśnie to najbezpieczniejszy, a zarazem najpopularniejszy środek transportu między fikcją, a prawdą, które na co dzień zmieniają swą skalę występowania. Mogłoby się zdawać, że dzięki temu baśnie są zaledwie niegroźnymi historyjkami, które zakleszczają się w umysłach niewinnych dzieci. Kto wie - może właśnie takie miały mieć zastosowanie, ale pewien człowiek zwany Somanem Chainani stworzył nowy diabelski podział dwóch najpotężniejszych przeciwników w powieściach, tym samym zmieniając strukturę spoglądania na rozwijanie się ich niesamowitych planów. A są nimi Dobro i Zło.


Sofia i Agata to ponad dwunastoletnie dziewczynki o przeciwnych sobie charakterach. Sofia zdaje się być niewdzięczną, wredną wiedźmą uwięzioną w ciele płytkiej księżniczki, tymczasem Agata to dziewczyna o dobrym, czułym, wartościowym wnętrzu skrytym w pozie szarego buca. Każda z nich postrzegana jest na wiele różnorodnych sposobów, które nie są w stanie rozgryźć ich osobowości. Nawet one same posiadają zmienne, nietrafne zdanie na swój temat. Kryjąc się za zasłonami strachu oraz normalności dziewczynki zostają zauważone, a następnie porwane przez dyrektora Zamku do Akademii Dobra i Zła, gdzie jak twierdzi los, wśród pułapek, magii, złoczyńców i bohaterów mają odnaleźć swoje prawdziwe ja. Jednak czy baśń im w tym pomoże? Czy przeznaczenie nie szykuje dla dziewczynek wielu niespodzianek?

'' 1. Zło atakuje. Dobro się broni
2. Zło karze. Dobro wybacza.
3. Zło rani. Dobro pomaga. 
4. Zło bierze. Dobro daje.
5. Zło nienawidzi. Dobro kocha.''

Akademia Dobra i Zła to fantastyczne połączenie Harrego Pottera z baśniami. Zaklęcia niewidzialności, zmiany postaci, ochrony, lotu, eliksiry miłosne, klątwy, pielęgnacja piękna i brzydoty, nauka kodeksu rycerskiego, czy etykiety, rozwijanie talentów, rozmowa ze zwierzętami, przepisy potraw z dzieci, magiczne zwierzęta to zaledwie kawałek naszej baśniowej układanki. Każdy skrawek powieści zanurzony jest w eliksirze tajemniczości, zabawy, potęgi oraz fascynacji, którą pan Soman stworzył własną wyobraźnią. Akademia Dobra i Zła to plątanina najcudowniejszych czynników na świecie, które wręcz spijam z utęsknieniem. To oszukańcza gratka dla umysłu, która sprawia, iż powracamy do czasów dzieciństwa wspominając szaleństwo, jakie w naszym życiu wywoływało zetknięcie się świata baśniowego z szarą rzeczywistością.

Pan Soman stworzył niesamowite dzieło przeznaczone dla czytelników w każdym wieku. Nie brak tu zwrotów akcji, fabuła rozgrywa się w odpowiednim tempie, a bohaterowie rozśmieszają i przerażają nas do łez. Akademia Dobra i Zła nie ma minusów. A przynajmniej małe drobnostki dla mnie zostają niezauważone. Ta powieść sama w sobie jest wręcz fantastyczna, a lekkie pióro autora tylko pomaga nam w rozkoszowaniu się lekturą.

''Tylko jeśli zniszczymy to, kim się nam wydaje, że jesteśmy, będziemy mogli docenić to, kim jesteśmy naprawdę.''

Podsumowując - powieść polecam każdemu czytelnikowi pragnącemu zanurzyć się w świat dzieciństwa, brutalności, czy doskonałości. Akademia Dobra i Zła to cudowna interpretacja baśni w sposób fantastyczny, która niesfornie rozbudza naszą wyobraźnię. A jeśli nadal mi nie wierzycie, przekonajcie się sami i sięgnijcie po powieść przełamującą wszelkie znane nam zasady fikcyjności. Polecam!

Moja ocena:
8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Jaguar.

25 komentarzy:

 1. Strasznie chcę przeczytać tę książkę i mam nadzieję, że szybko wpadnie w moje ręce :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę mam w planach zakupowych :) i czytelniczych też :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej, bardzo mnie zachęciłaś do tej książki. Będę musiała ją gdzieś zdobyć. :) Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi naprawdę spoko, choć okładka odstrasza jakby to była książkowa adaptacja słabego animeD:

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy na początku zobaczyłam tą okładkę to bałam się, że książka okaże się zbyt dziecina. Dobrze, że taka nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tyle o tej książce teraz słychać, że mam wielką ochotę na nią! :) A Ty ją tylko rozbudzasz!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak dotąd czytałam same dobre opinie, sama jestem ciekawa :) a jednoczesnie czuję, że brakuje jej co nieco. Ale i tak przekonałaś mnie tymi baśniami ;d

  OdpowiedzUsuń
 8. Widze, blogosfera oszalała na punkcie tej ksiązki. Ciekawe czy mi by przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem zaciekawiona, uwielbiam baśniowe klimaty, w dodatku przetransportowane w fantastykę;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mi też zdecydowanie przypadła do gustu ta książka (nie żebym spodziewała się czegoś innego ;))

  OdpowiedzUsuń
 11. Sporo już czytałam o tej książce i jestem jej ciekawa, więc kiedyś na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A jednak postanowię sobie odpuścić te lekturę. Czuję, że mogłbym sie na niej zawieść, bo całkiem nie mój gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 13. Coraz częściej w blogosferze czytuje recenzję tej książki i większość z nich jest bardzo pochlebna. Widać, coś musi być na rzeczy. Zatem, jak trafi mi się okazja poznania ''Akademii Dobra i Zła'', to na pewno z niej skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 14. KONIECZNIE musze tę książkę przeczytać. :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Kolejna recenzja tej książki, oj na sto procent muszę się do niej dorwać! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dużo ostatnimi czasy o tej książce w internecie i mimo pozytywnej opinii... jakoś nie mogę się co do niej przełamać.

  OdpowiedzUsuń
 17. mam nadzieję, że ma maturach po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. ta książka jest spelnieniem marzeń dla ludzi lubliących fantastykę i baśnie, fajnie napisana recenzja

  OdpowiedzUsuń
 19. to kolejna recenzja, która sprawia, że mam ochotę rzucić wszystko, co teraz czytam i wziąć się za tę książkę! już nie mogę się jej doczekać. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dużo słyszałam o tej książce i chyba muszę ją w końcu przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 21. Dużo słyszałam o tej książce i chyba muszę ją w końcu przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 22. Książkę chcę od dawna, ale po tej recenzji nabrałam na nią jeszcze większej ochoty. :3

  OdpowiedzUsuń