wtorek, 15 października 2019

Kolejna intrygująca propozycja od Wydawnictwa MG ♥

Witajcie! :)

Przychodzę dzisiaj do Was z informacją o kolejnej, bardzo ciekawej premierze od Wydawnictwa MG! Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o Antonim Kępińskim 
autorstwa duetu:
Wojciecha Wierciocha i Jolantę Szymską-Wiercioch

Powieść biograficzna opowiadająca o genialnym psychiatrze – Antonim Kępińskim – to księga mocnych wrażeń i wzruszeń. Zapalnik refleksji na temat kondycji człowieka, zwłaszcza tego doświadczonego przez los, z ranami i bliznami na ciele i duszy, człowieka chorego psychicznie, targanego moralnymi wątpliwościami, wydającego się kroczyć donikąd.
Zasadniczym budulcem narracji jest prawda zbeletryzowana. Zaprawą murarską zaś – legendarne postacie (Karol Wojtyła, Józef Tischner, Wanda Półtawska, Stanisław Lem, Jan Sztaudynger, Karol Estreicher, Nikofor), niepowtarzalna atmosfera, tygiel twórczy, interdyscyplinarne, holistyczne podejście do człowieka, niebanalne metody leczenia, mroczny klimat duchowy, wiara w potencjał ludzkiego umysłu, inkubator idei, kreatywna moc przyjaźni. To wszystko składa się na swoisty genius loci Krakowa tamtych lat. W powieści pogrążoną w ciemności konstrukcję tragizmu oplata komizm. Główny bohater rozwiewa opary absurdu tchnieniem wiary (w człowieczeństwo), nadziei (na sens twórczości) i miłości (do rodziców i do żony).
Pod koniec życia Kępiński zmagał się z mitycznym Cieniem i Czasem. Kroczył zarówno przez czas niepokoju i spokoju, czas rwący do przodu niczym dziki koń, czas zimnego mroku, czas płaczu, jak i czas śmiechu. Łapał czas zatrzymany na chwilę i czas opuszczony, kiedy to w cieniu historii wspominał i fantazjował. Czas stracony stawał się wtedy czasem odzyskanym. Ostatecznie Profesor znalazł się poza czasem. I wciąż tam jest – i mówi do nas.

Premiera już 16 października! Planujecie przeczytać? :) 

Elfik :)  

10 komentarzy:

 1. Niestety to nie dla mnie. Nie za często sięgam po biografie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zazwyczaj też nie, ale tę chcę koniecznie przeczytać :)

   Usuń
 2. Zapowiada się ciekawie, a że coraz więcej czytam biografii to być może się skuszę :)

  Pozdrawiam!
  recenzje-zwyklej-czytelniczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że będzie warto. Książki zapowiada się fantastycznie :)

   Usuń
 3. Książka zapowiada się bardzo, bardzo intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę koniecznie przeczytać!

  OdpowiedzUsuń