sobota, 18 czerwca 2016

Deutsch Aktuell #76


Był już majowy weekend, było dużo dni wolnych... Jednak mimo to dla uczniów, studentów i osób związanych z edukacją ostatni okres był trudny. Sesje, wystawienie ocen, nadrabianie zaległości – tyle tego wszystkiego, a czasu na dodatkową naukę nie ma, lecz jeśli naprawdę nam zależy na tym, to trzeba się wziąć do pracy i nie poddawać. Tymbardziej że nadchodzą wakacje! 

Nie chciałam robić sobie zaległości z języków, szczególne z niemieckiego, który jest dla mnie wyjątkowo trudny i męczący, dlatego mimo wszystkich godzin nauki innych przedmiotów, poświęciłam trochę i na ten. Zaczynam się do niego przyzwyczajać i nawet go lubić... Pozytywne odczucia pojawiły się stosunkowo niedawno i dały motywację na wakacje. Już sobie wyobrażam, jak codziennie czytam coś lub oglądam w tym języku. Dla wielu z was nie są to pewnie ciekawe plany, ale są osoby, które to rozumieją i zgodzą się, że warto poświęcić wolne godziny na coś produktywnego i przynoszącego skutki. Prawda?  Chcę również odpocząć, więc muszę te dwie rzeczy jakoś połączyć... "Deutsch Aktuell" po raz kolejny udowodnił mi, że jest to możliwe.

Numer 76 nie był dopasowany pod mój gust i zainteresowanie, lecz mimo to spędziłam przy nim miłe chwile, które – jestem tego pewna – w przyszłości zaowocują sukcesem. Nowe słówka, możliwość słuchania artykułów i pomocne zwroty pozwalają mi na odkrycie czegoś pięknego w tym wcześniej nielubianym języku przeze mnie i przede wszystkim nauczenia się go.

Tytułowym artykułem jest "Bremen – pulsierendes Herz Nordwest deutschlands". Słyszałam wiele pozytywnych opinii o tym miejscu. Na niemieckim w szkole wielokrotnie rozmawialiśmy o tym mieście i oglądaliśmy pasjonujące filmiki. "Deutsch Aktuell" przypomniał mi o nim oraz powiększył wiedzę na temat tej miejscowości. Piękne zdjęcia, towarzyszące ciekawostkom sprawiły, że przeniosłam się do Bremy.

Moją uwagę jak zwykle przykuły krótkie opisy filmów oraz książek na początku magazynu. Interesuję się kulturą, dlatego takie informacje są dla mnie istotne i są miłą rozrywką. Lubię wiedzieć, co dzieje się pod tym względem w innych krajach. Sama szukam ciekawostek, a to czasopismo pomaga mi w tym.

W tym numerze znajdzie się coś dla fanów sportu. Można przeczytać interesujący artykuł na temat Jana Frodeno. Nie należy to do moich dziedzin zainteresowań, ale bez wątpienia znajdą się osoby, których ten temat pasjonuje. Poza tym w magazynie znajduje się dość nietypowy artykuł i Lutrze – "Luthers Hochzeit". Mnie ten tekst zaabsorbował.

W tym wydaniu znajduje się duża liczba niekonwencjonalnych tematów, dlatego  jest oryginalny i warty do nadrobienia. W przyjemny sposób można rozwinąć swoje pasje, a także – jak to było w moich przypadku – polubić niemiecki. 

Za możliwość przeczytania magazynu dziękuję Redakcji Essentia

1 komentarz: