piątek, 20 czerwca 2014

Upadki

'' Upadki '' 
Anne Provoost

'' 17-letni Lukas spędza wakacje na południu Francji w rodzinnym domu matki. Dramatyczne wydarzenia tego upalnego lata na zawsze odmienią jego życie. Chłopak odkryje mroczną tajemnicę swojego dziadka sięgającą czasów wojny i będzie musiał się z nią zmierzyć. Jednocześnie zwiedziony fałszywą przyjaźnią wplącze się w działania grupy młodych nacjonalistów, prześladujących arabskich imigrantów, i zapłaci za to bardzo wysoką cenę. Kiedy wreszcie odważy się zerwać z organizacją, ofiarą zemsty bojówkarzy stanie się jego dziewczyna, młoda Amerykanka, Caitlin. Okaleczona w sprowokowanym przez bojówkę wypadku, na zawsze będzie musiała porzucić marzenia o tańcu. ''


'' Upadki '' to książka opowiadająca o 17-letnim chłopcu, Lucasie, który wbrew swej woli wraz z matką wyjeżdża na wakacje do domku niedawno zmarłego dziadka. Jest on położony na południu Francji,  z dala od hucznych miast, a w okół rozciągają się różnorodne sady i pola. Jednak Lucas ma tam sąsiadkę, a jest nią siostra zakonna mieszkająca w opuszczonym kastorze naprzeciw dworu dziadka, która jest kobietą chowającą do niego urazę. Chłopiec stara się pogodzić z godzinami ciszy i spokoju, gdy do klasztoru przyjeżdżają goście - młoda Amerykanka Catlin z swą matką. Ale czy są one tu mile widziane ? I skąd więziła się uraza zakonnicy ?

Książkę przeczytałam, gdyż znajdowała się ona w spisie książek na DDK ( Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży ), do którego uczęszczam przez jakiś czas.
Po tytule książki możemy spodziewać się wszystkiego, lecz najbardziej sugeruje on upadki psychiczne, czy fizyczne, z którymi boryka się wiele ludzi. I jeżeli ktoś rozumuje w ten sam sposób co ja, to na pewno zgadł poprawną tematykę opowieści. :)
Co do okładki. Jak dla mnie nie wygląda zbyt zachęcająco, ale na pewno jest wskazówka do fabuły. Dzięki niej dowiemy się, że książka będzie poświęcona tańczącej dziewczynie, co można odgadnąć przypatrując się jej sylwetce, dziwnie wygiętej w łuk.

'' Upadki '' to książka przede wszystkim ukazująca różnorodne charaktery ludzi, jak i ich psychikę. W tym przypadku najwięcej dowiemy się o rozumowaniu Lucasa - pogubionego, lecz bystrego siedemnastoletniego chłopca, który w czasie wakacji boryka się z wieloma problemami. Jak dla mnie jest to bardzo dziwaczny chłopiec. Ni stąd, ni zowąd zaczyna interesować się ścinaniem drzew, czego skutkiem jest codzienne bieganie po polach z piłą. A założę się, że żaden chłopiec w realu nie posiada takich zwariowanych marzeń. W Lucasie denerwująca jest jego niepewność, przez którą co chwilę zmienia zdanie na temat poglądu religijnego oraz nawiązuje niebezpieczne znajomości.

Autorka przez opowieść chce ukazać nam psychikę ludzi po przejściach, skutki pochopnego postępowania, a przy tym nauczyć dawnej historii Świata. Tutaj dostrzeżemy jak życie normalnego młodzieńca wywraca się o 180 stopni, przy czym musi zachować zimna krew i zdolność logicznego myślenia, co nie jest wcale takie łatwe jak się wydaje.Dzięki koleżance Lucasa - Caitlin, w głębi siebie poczujemy odrazę, chciwość, strach, ale to przyczyni się do uzyskania nowego spojrzenia na naturę, przemoc psychiczną oraz odwagę. Bo nie każda odwaga jest prawidłowa. Za nią mogą ciągnąć się nieodwracalne konsekwencje.

Jak dla mnie Anne słusznie zadecydowała, by ukazać nam cykl szybkiego dojrzewania młodzieży i wszechmogącą moc przebaczenia. Jednak cała fabuła jest do bani. Nudne, ciągnące się wątki oraz dziwność samych bohaterów psuje przesłanie opowieści. Według mnie książka przeznaczona jest dla osób dojrzalszych, które będą w stanie zrozumieć myślenie autorki.
Recenzję kończę bez względnej oceny, więc wybór przeczytania zostawiam w waszych dłoniach.

4 komentarze:

 1. Ja myślałam, że ten gościu na tej okładce to ręka XD
  http://bokazdychcebycwolny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ujme to tak - może kiedyś...
  Teraz na pewno nie mam na tą książkę ochoty.
  Moje plany na wakacje:(jeśli
  uda mi się ściągnać na ebooka)
  Zielona Mila
  Gra o tron
  Wampiry z Morganville
  Książki J. Piekary
  Książki A. Christie
  Z innej bajki

  Na razie skończyłam ,, I nie było już nikogo". Powiem szczerze, że książka jest genialna! Jeśli nie czytałaś to musisz przeczytać!
  Pozdrawiam,
  Paula
  PS. Ja też chodzę na DKK. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po Twojej recenzji zafascynowała mnie ta książka. MUSZĘ ją przeczytać. Mnie w przeciwieństwie do Ciebie bardzo się podoba postać tego chłopaka. Znaczy z tego, co Ty napisałaś. Lubię takich bohaterów. Tylko to, że jest nudna, nie przekonuje mnie do końca...
  Pozdrawiam ;)

  wswieciewyobraznielfik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaintrygowałaś mnie swoją recenzją. Widziałam tą książkę w księgarni i teraz żałuję, że jej nie kupiłam - ale nic jeszcze straconego ;)

  OdpowiedzUsuń