środa, 24 kwietnia 2019

Paryska kochanka – Catherine Hewitt


Tytuł: Paryska kochanka

Autor: Catherine Hewitt

Tłumaczenie: Magdalena Jatowska

Kategoria: Biografia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Liczba stron: 368

Ocena: 8/10Wielokrotnie wspominałam, że historia lubi pomijać kobiety. A jest to olbrzymi błąd, ponieważ mimo ograniczonych praw i niższej pozycji społecznej niż mężczyźni one tam były – tak samo inteligentne, zdolne i sprytne jak obecnie. W ich życiu było dużo niesprawiedliwych ograniczeń i przeszkód, ale część z tych kobiet mimo to potrafiła niektóre z nich obejść i wpływać na bieg historii, o czym nie wiemy, bo w dawnych czasach mężczyźni zadbali, by nikt o tym nie wiedział. Jedną z kobiet, która miała wpływ na życie francuskich i nie tylko francuskich mężczyzn, była Valtesse de la Bigne. 

Valtesse de la Bigne urodziła się w biedzie i nędzy. Należała do najniższej warstwy społecznej w Paryżu. Jednak od urodzenia wykazywała się głodem wiedzy, umiejętnościami przetrwania, dostosowywania się oraz szybkiej nauki. Połączenie tych cech sprawiło, że zapragnęła czegoś więcej niż życia z dnia na dzień. Rozpoczęła swoją barwną karierę jako prostytutka, a doszła do bycia kurtyzaną, co wiązało się z olbrzymimi pieniędzmi, możliwościami oraz szacunkiem dużej części społeczności. Stała się cenioną osobą wśród arystokratów oraz ówczesnych celebrytów. Poświęcano jej wiersze, artykuły, książki oraz przede wszystkim obrazy. 

Na początku myślałam, że piszę się na historyczny romans o oryginalnej fabule opartej na faktach historycznych. Dopiero z czasem zrozumiałam, że ta książka to coś więcej niż zwykła historia. Miałam olbrzymią ochotę zapoznać się z tego typu powieścią. Spodziewałam się czegoś całkowicie odmiennego, a dostałam coś o wiele lepszego.

Styl autorki od pierwszy stron zachwycił mnie. Był bardzo barwny i przede wszystkim dopracowany. Widać, że pisarka z zaangażowaniem i skupieniem dobierała odpowiednie słowa. Bawiła się nimi w profesjonalny, ale zarazem całkowicie innowacyjny sposób. Jest to połączenie klimatu dawnych czasów oraz nowoczesności, dzięki której można dotrzeć do współczesnych czytelników. "Paryską kochankę" czyta się wspaniale. Gdy czytałam, zapominałam o całym świecie i przenosiłam się w XIX wiek pełen rozwijającej się sztuki, niepokoi politycznych oraz walki o pozycję. 

Jednak muszę przyznać, że początkowe rozdziały nie do końca przypadły mi do gustu, gdyż wydawały mi się nudne i monotonne. Choć trzeba zwrócić uwagę na fakt, że były one koniecznymi fundamentami całej historii i nie można było ich pominąć. Też nie mam wyobrażenia, jak w inny sposób można by je przedstawić. Z czasem fabuła okazała się bardzo fascynująca, często również inspirująca i skłaniająca do refleksji. Czytając tę biografię, musiałam bardziej odtworzyć się na świat i zburzyć część swoich poglądów. Mam własne zdanie na temat prostytutek i od razu podkreślam, że nie jest one jednoznaczne i odnosi się bardziej do współczesnych czasów. Tymczasem musiałam stanąć oko w oko z całą hierarchią tego zawodu, powodami, które sprawiały, że młode kobiety, a nawet dziewczynki decydowały się sprzedawać swoje ciało. Zarazem przypomnieć sobie, jak wielką wagę mają pieniądze, ale też jak wielka jest ich potęga. Całą tę historię czytało się wolno, ponieważ opisy były bardzo rozbudowane i dokładne, ale też niektóre sprawy trzeba było przemyśleć, a sama powieść nie należy do lekkich. Jednakże to powolne czytanie dawało olbrzymią satysfakcję. 

Widać, że autorka poświęciła całą ja tej książce. Jest ona napisana profesjonalnie i trudno zachwiać faktami, ponieważ na końcu biografii znajduje się cała bibliografia. Oczywiście jest pewne, że niektóre zdarzenia, opinie zostały ubarwione na rzecz zainteresowania czytelnika, lecz jest to zrobione w naturalny sposób, który nie razi. Jestem raczej czytelniczką, która omija biografie dalekim łukiem. Dla mnie to historia napisane przez samo życie, więc nie trzeba jej opowiadać. Ona została już opowiedziana, a lepiej się skupić na książce, która nie miała swojej doniosłej szansy. Tymczasem "Paryska kochanka" podważyła to zdanie. Jestem zadowolona, że miałam możliwość poznać życie tej niesamowitej kobiety. Było ono niezwykle ciekawe i szokujące. Muszę przyznać, że jej historia pokonała niejedną historię fantasy. Przy tym dostałam jeszcze niezbędne informacje historyczne, bez których mogłabym mieć problem ze zrozumieniem danej sytuacji lub decyzji. Pisarka zadbała, by każdy mógł poznać odpowiednie tło historyczne, społeczne oraz indywidualne kurtyzany. 

Jest dla mnie zagadką, dlaczego wydawnictwo zdecydowało się na wybór takiej okładki oraz specyfikę opisu z tyłu książki. Okładka zapewne może zostać uznana za ładną, ale musicie przyznać, że raczej kojarzy się jednoznacznie z płomiennym romansem, a nie pełnowymiarową biografią postaci historycznej. W dodatku sam opis jest napisany w podobnym stylu, co potwierdza pierwotne przypuszczenia czytelnika. Przynajmniej ja sama mam takie odczucia. 

Paryska kochanka jest książką, która pozwala cofnąć się w historii i zobaczyć dawny świat bez żadnej cenzury i niepotrzebnych, mydlących nam oczy ozdób. Nie przedstawia tylko czystych faktów historycznych, ale zwraca również uwagę na specyfikę danej epoki, możliwości oraz wybory pojedynczych osób. Skupiając się na historii, często zapominamy, że te wszystkie wydarzenia działy się naprawdę, że ludzie biorący w nich udział żyli kiedyś i mieli własne uczucia i motywacje tak samo jak my. Ta biografia dobitnie przypomina nam o tym. 

Dziękuję bardzo Taniej Książce za umożliwienie przeczytania książki i poznania postaci Valtesse de la Bigne

PS: Wykorzystując tematykę książki, chciałam pokrótce przedstawić Wam mój nowy pomysł (w podsumowaniu miesiąca opiszę go dokładniej). Uważam, że byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli nawzajem powymieniać się własnymi opiniami na różne tematy oraz rozpocząć dyskusję na ten temat. Co Wy na to? Może chcielibyście już teraz podzielić się ze mną własnym zdaniem na temat pomijania kobiet w historii oraz prostytucji? Serdecznie zapraszam do rozmowy na te tematy! :) 

8 komentarzy:

 1. Raczej nie moje klimaty, ale miło się czytało toją recenzję :)
  Pozdrawiam, Pola.
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dr Аgbazara-świetny człowiek, ten lekarz pomoże mi odzyskać mojego kochanka Jenny Williams, który zerwał ze mną 2 lata temu z jego potężnym zaklęciem, i dzisiaj wróciła do mnie, więc jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail.com ) lub zadzwoń / WhatsApp ( +2348104102662 ). I rozwiąż swój problem jak ja.

   Usuń
 2. Mam chęć na tę książką, mam nadzieję, że niedługo uda mi się przeczytać tę książkę ;) Już ją mam w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja właśnie sądziłam, że to romans. A tu proszę, niespodzianka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zapowiada się naprawdę interesująco. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę że świat tej książki może mnie wciągnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Namówiłaś mnie, to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dr Аgbazara-świetny człowiek, ten lekarz pomoże mi odzyskać mojego kochanka Jenny Williams, który zerwał ze mną 2 lata temu z jego potężnym zaklęciem, i dzisiaj wróciła do mnie, więc jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail.com ) lub zadzwoń / WhatsApp ( +2348104102662 ). I rozwiąż swój problem jak ja.

  OdpowiedzUsuń