czwartek, 4 czerwca 2015

Deutsch aktuell #70


Nauka języków jest dla mnie bardzo ważna. Priorytetowym językiem jest angielski, jednakże wiele wysiłku wkładam również w naukę niemieckiego. Wiele państw używa tego języka w Europie i jest on popularnym przedmiotem szkolnym w rożnych krajach. W dodatku znajomość drugiego języka jest bardzo porządna umiejętnością. I na studiach, i w pracy ludzie znający niemiecki są postrzegani za inteligentnych oraz dobrze wykształconych. Pomaga on w znalezieniu pracy i jest również użyteczny, gdy postanowimy przeprowadzić się do innego państwa. 

Niemieckiego uczę się już cztery lata. Jest to obowiązkowy przedmiot szkolny, który niestety nie jest przeze mnie uwielbiany, jednakże czuję potrzebę kształcenia swoich umiejętności w tym zakresie. Nauka języków sprawia mi ogromny problem, który często mnie przerasta. Podręczniki nie są w stanie przekazać mi wiedzy, której potrzebuję, by biegle mówić niemieckim. Dlatego postanowiłam szkolić się dodatkowo na własną rękę. Taką możliwość daje mi magazyn "Deutsch Aktuell". Słyszałam dużo o "English Matters", które stało się nieodłączną częścią mojej nauki i to właśnie ten magazyn o nauce angielskiego sprawił, że dowiedziałam się, że istniej również jego niemiecki odpowiednik. Z radością postanowiłam się z nimi zapoznać.

Na początku muszę przyznać, że miałam problem ze zrozumieniem artykułów. Jednak z czasem, gdy wciągnęłam się już w czytanie, mój umysł zaczął rozumieć teksty. Języka angielskiego uczę się o wiele dłużej i zrozumienie słówek przychodzi mi o wiele łatwiej. Lecz "Deutsch Aktuell" okazał się również zrozumiały. 

Tłumaczenia słówek sprawiły, że zaczęłam rozumieć kontekst przez co i treść. Uważam, że takie tłumaczenia trudnych zwrotów czy słów pod tekstem są bardzo przydatne, ułatwiają zrozumienie artykułu i o wiele łatwiej je zapamiętać. Tym bardziej że możemy wejść na stronę tego magazynu i ściągnąć sobie listę słówek znajdujących się w danym numerze, a to bardzo motywuje do nauki. Mamy gotowy "podręcznik", z którego wystarczy się uczyć. 

Nie można też zapomnieć o kodach, które pozwalają wysłuchać artykułów. Dzięki temu osłuchujemy się i możemy zaobserwować łączenie się słówek oraz ich poprawną wymowę. Już nieraz przekonałam się, że na pozór łatwe słówka wymawia się w inny sposób niż mogłoby się wydawać. Słuchanie zawsze było dla mnie katastrofalnym przeżyciem. Nie potrafię wykorzystać swojego zasoby słownictwa, gdy mam mówić lub właśnie słuchać. Dlatego uważam za idealne rozwiązanie, najpierw przeczytać i zrozumieć tekst, a następnie wysłuchać go, wiedząc już, o czym jest.

Okładkowym artykułem jest "Schweizer Traditionen" (Szwajcarskie tradycje). I to właśnie on najbardziej mnie zaintrygowałam. O większości z tych tradycji słyszałam, jednak nie posiadałam dokładnej wiedzy. Dzięki temu reportażowi pogłębiłam swoją wiedzę oraz poznałam inną kulturę, która od zawsze mnie ciekawiła. Poza tym moją uwagę przykuła biografia Chrisopha Waltza. Nie słyszałam nigdy wcześniej o tym aktorze, a jak się okazało, nieraz oglądałam filmy, gdzie odgrywał główne role. Zaciekawiło mnie to, dlatego z olbrzymią uwagą przestudiowałam jego historię. 

Pojawił się też tekst poświęcony Albrechtowi Durerowi (niemiecki malarz, grafik, rysownik). Sztuka jest to temat, który zgłębiałam od momentu, gdy nauczyłam się używać kredek. Właśnie z tego powodu z dokładnością przeczytałam tę wypowiedź i polecam ją każdemu, kto choć troszkę interesuje się tą dziedziną kultury. Muszę też zwrócić uwagę na część poświęconą Bernu. Jest to sławne miasto, które przyciąga wielu turystów. Teraz wiem, że i ja muszę tam się znaleźć. Poza tym pojawiło się jeszcze wiele ciekawych artykułów. 

Po przeczytaniu tego magazynu mam wrażenie, że jest on idealny. Jestem szczęśliwa, że w przyjemny sposób mogę rozwijać swoje umiejętności językowe, a przy tym poszerzać wiedzę. Jeśli choć trochę znacie ten język, polecam wam zapoznać się z "Deutsch Aktuell". 

Za możliwość przeczytania magazynu dziękuję Wydawnictwu Colorful Media oraz Redakcji Essentia


9 komentarzy:

 1. O! O 'English matters' słyszałam i nawet zamierzałam go sobie kupić, aby sprawdzić, czy faktycznie można z niego aż tyle wynieść. Ale 'Deutsch aktuell' to dla mnie nowość. Także uczę się niemieckiego (od 3 lat) i fajnie byłoby podszlifować umiejętności ^^

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym roku kończę swoją przygodę z językiem niemieckim. Mam go dość- uczyłam się go sześć lat i dalej nic nie kapuję- więc gratuluję motywacji i podziwiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie zastanawiam się na zamówieniem tego magazynu. Niemieckiego uczę się już 10 lat i teoretycznie mam w planach pisać z niego rozszerzoną maturę, a w następnym roku chcę zdobyć certyfikat instytutu Goethego, więc przydałoby się podszlifować go trochę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy za niemieckim nie przepadałam. Ale o szwajcarskich tradycjach chętnie bym poczytała, lubię takie artykuły ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niemiecki to język, który zawsze sprawiał mi problem ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niemieckiego uczę się już 7 lat, nic kompletnie z niego nie potrafię, nie mogę go słuchać i przetrawić, a jak na ironię losu mam 6 godzin tygodniowo...I starczy mi tego, więc zrezygnuję z czasopisma. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam języka niemieckiego i nie zamierzam się go uczyć. Choćby mieli mnie torturować to wolę umrzeć, niżeli go znać. Cóż... :3

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo intryguje mnie ten numer,artykuły też ciekawe,więc muszę go kupić ! :3 ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety nie znoszę języka niemieckiego:( To przez nauczycielkę z liceum, straszliwa zołza.

  OdpowiedzUsuń