poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Dotyk Julii

Dotyk Julii 

„Nie możesz mnie dotknąć – szepczę. Kłamię – oto, czego mu nie mówię. Możesz mnie dotknąć – oto, czego nigdy nie powiem. Proszę, dotknij mnie – oto, co chcę powiedzieć”.

Nikt nie wie, dlaczego dotyk Julii zabija. Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Julia jednak po raz pierwszy w życiu się buntuje. Zaczyna walczyć, bo u jej boku staje ktoś, kogo kocha. Bestsellerowa powieść, która podbiła serca czytelniczek na cały świecie.


Jest to książka napisana przez 24-letnią Tahareh Mafi. Opowiada ona o dziewczynie imieniem Julia. 284 dni temu została zamknięta w celi, przez swój niespotykany dar. Nie wiadomo dlaczego, ale 17-letnia Julia potrafi zabijać dotykiem. Przez niego została pozbawiona dzieciństwa. Brak rodziców, brak koleżanek i bijące z nich obrzydzenie oraz agresja wpłynęła na psychikę naszej bohaterki. Przyzwyczajona do izolacji jest wręcz przestraszona gdy do jej celi przybywa nowy współwięzień, Adam. Dlaczego ta postać wywołuje w niej tyle sprzecznych emocji ? Czy to on ? Czy to zbieg okoliczności ? A może przysłano go tu specjalnie ? Julia odgadnie tę i wiele innych tajemnic, dopiero gdy Komitet Odnowy postanowi zabrać ich do swojego centrum kierowania. Jednak młoda bohaterka nie zazna tam spokoju. Będzie wykorzystywana, a może nawet torturowana przez zadurzonego w niej brutalnego kierownika Warnera. Wszystko wygląda w jej życiu ponuro, ale Julia odnajdzie w nim przebłysk nadziei. Czy bohaterka wykorzysta tą sytuację ? Czy zdoła uciec ? Kim jest tajemniczy Adam i co skrywa Warner ? Czy może jeszcze komuś zaufać ? Na te oraz inne pytania znajdziecie opowiedz w książce pt. '' Dotyk Julii ''.

Jest to wspaniała powieść ukazująca, co może stać się z naszym światem, gdy będziemy go lekceważyć. Musimy dbać o przyrodę. Inaczej wszystko poumiera, wraz z nami, gdyż ludzie w dzisiejszych czasach są bardzo rozpieszczani. Odebranie nam tyle ważnych rzeczy życiowych, może wpłynąć na nas bardzo źle. I dopiero wtedy niektórzy zrozumieją swoje błędy, tylko będzie już za późno.

Zobaczymy też walkę pomiędzy dobrocią, a złem. Choć przez chwilę poczujemy jak to jest zostać odrzuconym przez ludzi i rodzinę, jak żyć samotnie w wyniszczonym świecie. Zrozumiemy, że nadzieja umiera ostatnia oraz że miłość odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Ale nie można jej przeceniać.

'' Dotyk Julii '' to wspaniała książka, od której nie można się odciągnąć. Jest wprost fantastyczna ! Autorka świetnie opisała wszystkie emocje towarzyszące bohaterce. Ciekawa fabuła, tajemnicze postacie, przerażająca wizja przyszłości. Musicie ją przeczytać. Jest warta poświęcenia naszego czasu. Gorąco polecam. ;)

I tu cytat na zachęte :

'' Krople deszczu nie przestają mnie zadziwiać. Myślę o tym, jak spadają, jak plączą im się stopy, łamią nogi. Zapominają spadochronów, wypadając z nieba ku niepewnemu końcowi. To tak, jakby ktoś opróżniał kieszenie, nie dbając o to, gdzie spadnie ich zawartość, nie przejmując się, że krople pękają, uderzając od ziemię, że rozpryskują się na chodniku. Że ludzie przeklinają dni, w które krople ośmielą się stukać o ich drzwi. Ja jestem kroplą deszczu. Rodzice wyrzucili mnie z kieszeni i zostawili, żebym wyparowała na chodniku. ''

'' Spędzałam życie wsunięta między kartki książek. Z braku bliskości z ludźmi budowałam więzi z papierowymi postaciami. Przeżyłam miłość i stratę z powieści historycznych, doświadczyłam dojrzewania przez analogię. Mój świat jest utkaną ze słów pajęczyną, splatającą kończyny, kości i ścięgna, myśli i obrazy. Jestem istotą złożoną z liter, postacią stworzoną przez zdania, wytworem wyobraźni, fikcją. ''

7 komentarzy:

 1. Nie przepadam za książkami fantastycznymi, niestety ;] ale ciekawie opisałaś tą książkę :)
  pozdrawiam
  melodycalling.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję. opisuję tu różne książki, może niedługo któraś Ci się spodoba. :)

   Usuń
 2. Ciekawie opisana książka, fajny blog ;)
  cobytuobejrzec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie opiałaś tą książkę, ale czekam na coś bardziej ,,nieznanego,,. Ja zatrzymałam się w połowie tej książki:)
  Dodaję do obserwowanych:)
  www.fantasymilosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :)
   nieznanego ? czy chodzi Ci o taką książkę mniej znaną tak ? :)

   Usuń
 4. Zapowiada się ciekawie. Jeśli tylko będę miała możliwość, spróbuję się do niej dobrać.

  OdpowiedzUsuń