wtorek, 17 listopada 2015

Trzynaście powodów


Tytuł: "Trzynaście powodów"

Autor: Jay Asher

Tłumaczenie: Aleksandra Górska

Kategoria: Literatura młodzieżowa

Wydawnictwo: Rebis

Liczba stron: 272

Ocena: 8/10


Czasami po prostu jest źle... Wstaje się rano i jedyna myśl to, że znowu trzeba przetrwać cały dzień i udawać, że wszystko jest dobrze. Trzeba zajmować się wszystkim, tylko żeby zapomnieć o tym, co było. Trzeba walczyć, by nie usiąść i nie załamać się. Trzeba iść dalej mimo wszystko. Tylko czasami przychodzi moment, gdy nie ma się sił, gdy to wszystko – nasze życie nie ma już sensu. Po co przeciwstawiać się losowi? Po co próbować? Nie lepiej byłby zostawić świat i nareszcie być spokojnym? Mieliście kiedyś takie myśli? Jeśli nawet tak, były one płonne. Czytacie tę recenzję, jesteście tu. Hannah nie. Ona podjęła decyzję i konsekwentnie dążyła wybraną ścieżką. Jakbyście się czuli na miejscu Cley'a, który, wracając ze szkoły, znalazł paczkę z kasetami, gdzie Hannah opowiedziała trzynaście powodów swojego postępowania? Wysłuchalibyście jej? Mielibyście na tyle sił, by poznać tę historię?

Gdy pierwszy raz zobaczyłam "Trzynaście powodów", byłam bardzo pozytywnie nastawiona. Przyciągająca okładka, moja ulubiona liczba w tytule. Byłam pewna, że to jakaś pozytywna powieść, która umili mi dzień. Aż wreszcie przyszedł czas, kiedy dowiedziałam się, o czym naprawdę jest ta książka. Z perspektywy czasu dziwię się, że nie zniechęciłam się do niej. Szukałam czegoś lekkiego, by odpocząć od przytłaczających obowiązków. Tymczasem wybrałam opowieść o bardzo ważnych i trudnych sprawach. Musiałam ją przeczytać. Coś mi mówiło, że to jest historia, którą zrozumiem i na pewno jest wartościowa. Myliłam się? Moje przeczucia do książek zwykle sprawdzają się i tym razem taż tak było.

Pomysł na fabułę jest wyjątkowo oryginalny. Ludzie, gdy chcą popełnić samobójstwo, zwykle zostawiają listy, gdzie tłumaczą swoje postępowanie. Ale kasety z całą opowieścią i trzynastoma powodami? Tego jeszcze nie było. Od pierwszych słów Hannah zastanawiałam się, jak musiał czuć się Cley, który słyszał głos osoby, która już nie żyje. Nie spodziewał się, że kiedykolwiek usłyszy ten niesamowity dźwięk. Zabawne, jak sytuacja umie sprawić, że zwykły głos dziewczyny przeraża i niesie ze sobą cierpienie, ale również szczeście. To jej ostatnie słowa. Już nigdy nowe zdania nie zostaną wypowiedziane. Tak, to jest wstrząsające. Dlatego czułam obawę przed przeczytaniem tej książki. Nie byłam pewna, czy jestem na tyle silna, by przeżyć tę historię razem z Cley'em i nieżyjącą dziewczyną. Jednakże musiałam. Jak już wcześniej wspomniałam, nieznana mi siła ciągnęła mnie do tej powieści.

Tematyka poruszana w "Trzynastu powodach" jest niezwykle ważna. Hannah opowiada o efekcie kuli śnieżnej. Małe, na pozór nic nieznaczące wydarzenia są przyczyną tych złych, które prowadzą do śmierci. Kto przejmowałby się jakimś rankingiem stworzonym przez niedojrzałego chłopaka? A plotki?  To są tylko plotki. Nimi nie trzeba się przejmować. Na początku te powody wydawały mi się banalne, ale właśnie o to chodziło autorce. Nie ma problemów banalnych. Każdy odczuwa je inaczej. Mało kto zwraca uwagę na na te "nieważne" kłopoty. A może to one są przyczyną? Brak reakcji ze strony otoczenia jest gwoździem do trumny dla przyszłego samobójcy. On zna prawdę... Wie, kogo obwiniać, ale zdaje sobie sprawę, że on sam jest również winny. Wystarczy tylko otworzyć oczy i nie udawać, że nie ma problemu. 

Książka jest bardzo emocjonalna. Jednakże nie znaczy to, że popłyną wam z oczu łzy. To nie tego typu powieść. Tu pojawiają się elementy humorystyczne, które nie pozwalają źle odebrać opowieści. Jest to rodzaj historii, która uczy. Mówi, że na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, bo to jest już przeszłość. Nic nie zrobimy, choć nie wiem, jak bardzo byśmy chcieli. Lecz możemy nie popełnić drugi raz tego samego błędu. "Trzynaście powodów" pozwala przemyśleć pewne sprawy i daje nadzieję na lepsze jutro.

Cieszę się, że przeczytałam tę powieść i poznałam tytułowe trzynaście powodów. Myślę, że każdy powinien zapoznać się z nimi. Nie jest to historia, która ma nam dostarczyć dużego ładunku emocjonalnego. To historia, która radzi i kieruje nami.   

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję bardzo platformie Woblink

Książka przeczytana w ramach wyzwania: 

13 komentarzy:

 1. Czytałam już kilka recenzji na temat tej książki i bardzo chciałabym ją przeczytać w najbliższym czasie. Mimo, że pogoda nie dopisuje i człowiek najchętniej sięgnąłby po jakąś lekką pozycję, ciągle mi się to nie udaje. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już wiele pozytywnych recenzji na temat tej książki, ale dalej nie jestem jej ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem jej bardzo ciekawa, na pewno się z nią szybko (mam nadzieję) zapoznam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę książkę na oku już od dłuższego czasu, ale ciągle jeszcze jej nie przeczytałam ;/

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozgłos tej książki już trochę zaczął mnie męczyć, ale fabuła jest jak najbardziej w moim guście i czuję, że odpuścić sobie ją nie mogę.
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dużo ostatnio słyszę o tej książce, a moja ciekawość ciągle rośnie. Nie mam innego wyboru, jak po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przekonuje mnie ta książka, mimo bardzo pozytywnej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka bardzo podobała się mojej siostrze, ja jej jeszcze nie przeczytałam, ale pewnie kiedyś sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam wiele o tej książce i jestem jej ciekawa, mam zamiar ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w swoich czytelniczych planach na najbliższe tygodnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Takiej emocjonalnej pozycji ostatnio poszukuję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie lubię młodzieżówek, ale ta jakoś mnie pociąga...

  OdpowiedzUsuń
 13. Co prawda nie lubię powieści z wątkami samobójczymi, ale w tej pozycji coś mnie intryguje. Mam ją na półce i myślę, że góra w przyszłym tygodniu zacznę czytać. Cieszę się, że pomiędzy trudnymi tematami i emocjami są też te weselsze chwile. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń