Tytuł: "Chrzest ognia"
Autor: Andrzej Sapkowski
Seria: Saga o Wiedźminie
Tom: III
Kategoria: Fantastyka
Wydawnictwo: SuperNOWA
Liczba stron: 382
Film: Wiedźmin
Premiera: 9 listopada 2001 r. (Polska)
Ocena: 10/10
Geralt nadal przebywa u driad. Jednak wie, że nie może tak po prostu zapomnieć o Ciri, która jest dla niego całym światem. Razem z Jaskrem i łuczniczką Milvą wyrusza do Nilfgaardu. Jednak plan brzmi tylko ładnie. Nic więcej... Jest niewykonalny i przyjaciele wiedźmina wiedzą o tym, ale on się nie poddaje. Nie zostawia się osób bliskich na pastwę okrutnego losu. Nikt nadal nie wiem, gdzie jest Yennefer i czy była czynnie zaangażowana w walki czarodziejów. Czy Geralt odnajdzie Ciri? Kim naprawdę jest Milva? I gdzie podziała się Yennefer?
Wielokrotnie opowiadałam Wam już o mojej przygodzie z "Sagą o Wiedźminie". Czasami mam wrażenie, że to nie przypadek, że dałam namówić się na przeczytanie tej serii. Teraz koniec coraz bliżej, a ja pokochałam opowieść o wiedźminie całym sercem. Gdy zaczynałam czytać "Chrzest ognia", czułam euforię, która kazała mi przeczytać książkę tu i teraz. Tak też zrobiłam. "Chrzest ognia" dotychczas okazał się dla mnie najlepszą częścią z wybitnej serii.
Mam za sobą już pięć tomów, a nadal nie mogę się nadziwić nad stylem Sapkowskiego. Jest on mistrzowski i to chyba musi przyznać każdy czytelnik bez względu na swoją opinię na temat całości. Gdy czytałam, miałam przed oczami całą opowieść. Taki pełnowymiarowy film ze wszystkimi możliwymi efektami, w którym brałam czynny udział. Bez problemu wyobrażałam sobie zdarzenia, rozmowy, czy bohaterów, których w każdej chwili jest więcej, ale poznałam ich na tyle dobrze, że nigdy nie pomyliłam się, kto jet kim. Podziwiam za to Sapkowskiego, ponieważ jest to dla mnie wybitność jego twórczości.
Jak w każdej mojej recenzji o "Sadze o Wiedźminie" muszę zwrócić uwagę na głównego bohatera – Geralta. Cały czas jest dla mnie tajemniczą i wyjątkową postacią, która do końca będzie odgrywać najważniejszą rolę. Jest mutantem, który nie powinien czuć emocji, a tym bardziej uczuć. Jednak tak nie jest. Geralt jest bardzo ludzki. Jak każdy człowiek czuje miłość, nienawiść, ból, radość... Jest najbardziej rzeczywistą postacią, jaką kiedykolwiek spotkałam w literaturze. I chyba moją ulubioną. Zawsze rozumiem, czym się kieruje i dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Jego zachowanie i decyzje nie zawsze są właściwe, ale w większości takich sytuacji też postąpiłabym tak pod wpływem emocji albo ich braku. Bardzo utożsamiam się z wiedźminem, choć nigdy nie miałam okazji brać udziału w takich zdarzenia i raczej nigdy nie będę miała. Jednak jest on moją pokrewną, literacką duszą, o której będę długo pamiętać.
Bardzo szanuję Sapkowskiego za pokazanie naszej rzeczywistości. Jest to powieść fantasty, gdzie większość wydarzeń nie ma prawa się zdarzyć. Jednak gdyby odjąć od tego magię, wszystkie magiczne stworzenia i przenieść fabułę do naszej rzeczywistości, wyszedłby identyczny obraz. Autor pod zasłoną magii i fantastyki pokazuje nam wydarzenia, które miały i nadal mają miejsce w naszym świecie. Otwiera nam oczy na to, co się dzieje wokół nas.
Prawie w każdym tomie narzekałam na politykę, której w ogóle nie mogłam zrozumieć. Tu nastąpiła zmiana. Nie chodzi o to, że Sapkowski nie rozwinął tego wątku. Zrobił to perfekcyjnie jak zawsze. Wydaje mi się, że to po prostu ja zaczynam powoli się uczyć. Te wszystkie polityczne intrygi, działania, wojny nadal są dla mnie zagmatwane, ale wystarczy, że skupię się i wtedy jestem w stanie zrozumieć to. Może nadal nie umiem wyciągać z tego wniosków i przewidywać skutków, lecz wątek polityczny nie przeszkadza mi już. Zaobserwowałam również, że poprawił się mój język. Nie mówię o dużej skali, tylko o znaczenie słów, które w tych czasach nie są już używane. Powoli stają się zapomniane. Uważam, że powinno się pamiętać przynajmniej o ich istnieniu.
"Chrzest ognia" zrobił na mnie wielkie wrażenie i polecam ją każdemu fanowi fantastyki. Jest to naprawdę genialna seria, którą warto przeczytać dla samego języka, którym jest napisana. Nie spodoba się ona każdemu, jednak każdy powinien przynajmniej spróbować ją przeczytać.
Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Muszę się w końcu zawziąć i przeczytać całego Wiedźmina. Na razie nadal tkwię tylko przy znajomości "Krwi elfów". :)
OdpowiedzUsuńKiedy tu wchodzę z zamiarem przeczytania jakiejś recenzji i widzę Sapkowskiego, mam ochotę uderzyć się czymś ciężkim w głowie. Rety, jak ja go planuję i planuję i jeszcze nie przeczytałam. A mam naprawdę ochotę :)
OdpowiedzUsuńJeszcze dwie części i może Sezon Burz :) Mam nadzieję, że z motywuję Cię do przeczytania, bo naprawdę warto.
UsuńMam całą sagę na półce, ale jeszcze się na nią nie zabrałam. Zaczynam w te wakacje, bo wtedy będę miała trochę wolnego czasu.
OdpowiedzUsuńMuszę w końcu wziąć się za pierwszą część. Cieszę się, że wątek polityczny już nie stanowi dla Ciebie problemu- czyli jest też szansa dla mnie:)
OdpowiedzUsuńKurde pędzisz z Sapkowskim ;)
OdpowiedzUsuńJeszcze nie miałam do czynienia z Sapkowskim, ale na razie mi się nie śpieszy. Może kiedyś po niego sięgnę, ale aktualnie mam na oku książki innych autorów. :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam. ;)
Myślę, że po serię kiedyś sięgnę. Przede wszystkim jestem ciekawa głównego bohatera, którego tak uwielbiasz, a który jest zagadką :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam całą sagę :)
OdpowiedzUsuńSapkowskiego mam już za sobą i naprawdę dobrze się bawiłam w trakcie czytania :)
OdpowiedzUsuńCo tu rozmawiać o tomie III, jak przede mną wciąż pierwsze dwa :D
OdpowiedzUsuńCiągle przymierzam się do pierwszej części, bo ostatnio kręcą mnie takie klimaty ;)
OdpowiedzUsuń